12.12.2013 11:51
Rok 2013 opäť ukázal, že Slováci majú stále na čom zapracovať. Z testovania na portáli Kariéra.sk vyplýva, že doplniť musíme najmä vedomosti v oblastiach, ktoré vplývajú na šancu nájsť si prácu. V ktorom kraji sú na tom najhoršie s angličtinou? A na akej úrovni ovládame internet a e-mail?
Pracovný portál Kariéra.sk pripravil prehľad úrovne jazykového a IT vzdelania uchádzačov o zamestnanie za rok 2013. Celkovo eviduje Kariéra.sk za tento rok vyše 67-tísic dokončených testov, čo je 4-krát viac ako v minulom roku.Testovanie, ktoré je dostupné bezplatne každému návštevníkovi portálu, poskytuje používateľom reálny obraz o ich úrovni cudzieho jazyka či počítačových zručností. Výsledky testov sú dostupné okamžite a uchádzači si ich môžu pripojiť ku svojmu životopisu na pracovnom portáli, čím zdokladujú svoju jazykovú úroveň a zvýšia si rating u budúceho zamestnávateľa.
Ako sme na tom?
Jazykové testy – anglický jazyk
V súčasnosti je znalosť cudzieho jazyka podmienkou minimálne polovice pracovných ponúk na portáli Kariéra.sk. Vysoká úroveň znalosti cudzieho jazyka je hodnotená pozitívne a môže vám zvýšiť šancu na nové zamestnanie.
Najviac testovaných z angličtiny, až 59%, dosiahlo stredne pokročilú úroveň (B1, B2). Na pokročilej / expert úrovni (C1, C2) naopak ovláda anglický jazyk najmenej, iba 12% z používateľov, ktorí využili možnosť otestovať sa.
Jazykovo najzdatnejších kandidátov na zamestnanie firmy nájdu v Bratislavskom kraji a v Nitrianskom kraji. Najhoršiu úroveň angličtiny dosiahli kandidáti z Prešovského a Banskobystrického kraja, v týchto krajoch je aktuálne aj najvyššia miera nezamestnanosti (zdroj: ÚPSVaR, k 31.10.2013)
Najviac expertov z angličtiny je medzi absolventmi vysokých škôl. Absolventi stredných škôl bez maturity sú na tom najhoršie - až 77% z nich ovláda jazyk na začiatočníckej úrovni. Z používateľov, ktorí si spravili test z angličtiny, bolo až 59% žien. Úroveň znalosti angličtiny sa medzi pohlaviami nelíši, najviac mužov aj žien ovláda angličtinu na stredne pokročilej úrovni.
Počítačové zručnosti
V počítačoch sa vyznáme - až 86% z celkového počtu testovaných dosiahlo vysokú úroveň počítačových zručností na používateľskej úrovni.
Veľký rozdiel je medzi absolventmi strednej školy bez maturity - z nich len 52% dosiahlo vysokú úroveň a vysokoškolákmi – vynikajúce počítačové zručnosti má až 92% z nich. „Táto zručnosť priamo ovplyvňuje šance nájsť si novú prácu. Množstvo pracovných ponúk sa nachádza na internete, firmy aj agentúry trvajú na elektronickom zasielaní životopisov a vo väčšine profesií sa vyžaduje aspoň základná zručnosť kancelárskych balíkov (Microsoft Excel, Word),“ hovorí Katarína Zemanová z portálu Kariéra.sk.
Internet a e-mail
Podobne dobrými znalosťami sa môžu Slováci pochváliť aj pri orientácii na internete a v e-maile. Až 89% zo všetkých testovaných dosiahlo vysokú úroveň. Najhoršie dopadli opäť stredoškoláci bez maturity - na vysokej úrovni absolvovalo tento test len 64% z nich. Expertmi v tejto oblasti sú takmer všetci vysokoškolsky vzdelaní ľudia (97% z testovaných používateľov).
Rozdiely v regiónoch sú minimálne - Banskobystrický kraj 85%, Prešovský a Žilinský kraj 91%.
Ambície a motivácia
Úroveň svojich ambícií si popri hľadaní práce v roku 2013 zisťovalo 1 174 ľudí. Až 64% z nich je v pracovnom procese vysoko ambicióznych, iba 3% majú ambície nízke a vyhľadávajú radšej menej náročnú prácu bez zodpovednosti. Práce s vysokou mierou zodpovednosti sa menej obávajú muži. Najambicióznejší uchádzači žijú v Košickom a Trnavskom kraji, s vysokoškolským vzdelaním alebo so strednou školou s maturitou. Menej náročné zamestnanie najviac vyhovuje obyvateľom Banskobystrického kraja.
Najmenej ambícií z testovaných uchádzačov majú používatelia s ukončeným základným vzdelaním, túto skupinu obyvateľov však celková úroveň vedomostí zaujíma najmenej - bezplatnú možnosť testovania na portáli Kariéra.sk využili iba 4%.
Váš Zoznam.sk